Sitenizi Roket Hızına Çıkaracak 5 Temel SEO Stratejisi

Dijital pazarlama demek, etkili bir SEO stratejisi demek. Bu iki terim online dünyanın birbirinden ayrılmaz siyam ikizleri gibi. SEO olmadan dijital pazarlama olmaz ve etkin bir dijital pazarlama için SEO gereklidir. Online kanallardaki etkinizi en üst düzeye çıkarmak ise her zaman tahmin edildiği kadar kolay olmayabilir.
Birçok insan SEO uygulamalarının kolay ve “aman ne olacak, anahtar kelimeyi kullan geçsin” şeklinde görebilir. Ama böyle bir tutum yarardan çok zarar getirir. En temel stratejileri uygulayarak sitenizin roket hızına çıkmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçi sayınızı artırabilir ve dönüşüm oranlarınızı optimize edebilirsiniz.
Bölgenizi Hedef Alan Yerel SEO

Bölgenizi Hedef Alan Yerel SEO

Kendi bölgenizdeki müşterileri tanımadan dünyanın farklı yerlerindeki müşterilere açılamazsınız. SEO stratejisi veya diğer tüm dijital pazarlama stratejileri için en genel kural budur. Bu nedenle ilk hedefiniz, yerel SEO çalışmaları yaparak bölgeniz içerisinde marka bilinirliğini artırmak olmalı. Derin sulara yelken açmadan önce sakin sularda yüzmeyi öğrenin.
Yerel SEO çalışmaları kapsamında, e-ticaret sitenizin satış yaptığı şehri veya ilçeyi hedefleyin. Anahtar kelime seçimlerinizde bulunduğunuz bölgenin adını geçirmeye özen gösterin. Kullanıcılar bir ürünü veya hizmeti ararken ürün/hizmet + şehir/bölge adı şeklinde bir arama gerçekleştirir. Bu eğilimin farkında olun ve hedeflemenizi bölgesel olarak gerçekleştirin.
Yerelden Uluslararası SEO Çalışmalarına Geçiş

Yerelden Uluslararası SEO Çalışmalarına Geçiş

İlk aşamada kendi bölgenizde yer alan potansiyel ve mevcut müşterileri hedef aldıktan sonra derin sulara hazırlanmanız gerekir. Genişlemek istiyorsanız veya bölgesel hedeflemeler size yetmiyorsa, uluslararası SEO ile artık dünya parmaklarınızın ucunda.
Aslında tüm yerel ve uluslararası SEO çalışmalarından önce alan adınıza karar vermeniz önemlidir. Eğer uluslararası pazarı hedefliyorsanız veya hedef kitleniz belirli bir ülkede yaşıyorsa alan adınızı ona göre seçebilirsiniz. Böylelikle insanların sizi hatırlaması tahmin ettiğinizden çok daha kolay olur.
Daha sonraki aşamada ise sitenizin sunulacağı ülkenin diline uygun SEO çalışmalarının yapılması gerekir. Meta-tanımların ve görsel isimlerinin ülkeye uygun bir şekilde hazırlanması önemlidir.
Videoları Gözden Kaçırmayın

Videoları Gözden Kaçırmayın

İnternet sitenizde video sunuyorsanız, videolar için SEO çalışmalarını asla göz ardı etmeyin. Son zamanlarda değişen kullanıcı alışkanlıkları nedeniyle videolar daha da önemli birer içerik hâline geldi. Doğru hedeflenmiş ve doğru bir SEO stratejisi uygulanmış bir video, beklentinizin çok üstünde bir geri dönüş yaratabilir.
Sitenizde yer alan videoları YouTube kanalınız üzerinden paylaşıp siteye de YouTube izlemesini eklerseniz etkileşim oranınız yükselir. Tüm bunlar etkin bir SEO çalışmasının ayrılmaz bir parçasıdır.
semantik seo

Semantik SEO ile Anahtar Kelimeleri Çeşitlendirin

İnsanlar bir ürünü internet üzerinde ararken sadece ürünün adını kullanmazlar. Aynı zamanda ürünün diğer anlamlarını da kullanabilirler. Burada amaç, anahtar kelimenin eş anlamlılarını içerik içerisinde kullanmaktır. Örneğin SEO kelimesini ele aldığımızda, arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır, SEO nasıl yapılır ya da diğer benzer anahtar kelimeler tercih edilebilir. Böylelikle kullanıcıların aramada kullandığı tüm kelimeleri içeren seçenekler elde edilir.

Tüm Bileşenlerin Bir Araya Geldiği Teknik SEO Stratejisi

Yerel, uluslararası, video ve semantik SEO çalışmalarını tek bir çatı altında toplayabilirsiniz. Teknik SEO tam olarak bunu yapar. Bu yöntem sayesinde site içi ve bağlantı oluşturmayla ilgili tüm SEO çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz. Teknik SEO, adından anlaşılacağı üzere, tüm uygulamaları birleştirerek işin biraz teknik olan kısmıyla ilgilenmektedir.
İlk olarak sitenin yüklenme hızıyla işe başlayabilirsiniz. Unutmayın, hızlı yüklenen bir site daha fazla kullanıcı demektir. Daha sonra sırasıyla URL oluşturma, başlıkları gözden geçirme, kopya içerikleri silme ve görüntülenmeyen sayfalarda yeni yönlendirmeler yapma gibi işleri tamamlayabilirsiniz. Bütün bu SEO yöntemlerini kullanarak siteniz kısa süre içerisinde hız kazanacaktır.