Breadcrumbs (Ekmek Kırıntısı) Hakkında Her Şey ve SEO

Breadcrumbs  Nedir?
Breadcrumbs navigasyonu, internet aramalarında kullanıcıların kendi adımlarını takip etmelerini veya orijinal aramalarıyla ilgili bir kısıma geri dönmelerini sağlayan bir araçtır. Breadcrumbs ismini Hansel ile Gretel adlı masaldan almıştır. Bu masaldaki iki ana karakter evlerine geri dönebilmek için ekmek kırıntılarının izini kullanmıştır. Bu durumdan yola çıkılarak Türkçe anlamı ekmek kırıntısı olan Breadcrumbs ortaya çıkmıştır. Breadcrumbs navigasyonu, genel çevrimiçi rotada kullanıcıyı bir önceki sayfaya bağlar. Özetle Breadcrumbs, kullanıcının önceki sayfalara geri dönmesini sağlar.
Breadcrumbs navigasyonu aynı zamanda breadcrumb trail (ekmek kırıntısı izi) veya cookie crumb trail olarak da adlandırılır.
Teknik terimlerden sıyrılarak biraz daha açıklayıcı bir anlatım yapmak gerekirse de  breadcrumbs yapısını şöyle özetleyebiliriz.
Şöyle ki internet sitesini ev gibi düşünelim. Ama insanlar sadece ön kapıdan girmiyorlar. İster istemez çatıdan, kanalizasyon sisteminden, pencereden ve duvardan da içeri giriyorlar. Bu insanları giriş kapısına ya da ilk uğradıkları yere tekrar yönlendirici bir şeyler yapmazsanız evin içinde kaybolup giderler. Internetin doğası budur ve eğer bu gerçeklikle yola çıkan bir site yaratırsanız daha kolay başarıya ulaşırsınız.
Kullanışlı bir sitenin nasıl olması gerektiğini analiz ederken yapmanız gereken ilk şey, ilk olarak hangi sayfaya gidilirse gidilsin insanların yollarını kolayca bulabildiğinden emin olmalısınız. Büyük (çok sayfalı) internet siteleri için Breadcrumbs, kullanıcıların site içinde nerede olduklarını bulmalarına yardımcı mükemmel bir yoldur. Özellikle e-ticaret sitelerinde Breadcrumbs büyük bir öneme sahiptir. Eğer e-ticaret sitesiniz var ise ve Breadcrumbs yapısı yoksa birçok potansiyel müşterinizi kaybetmiş olabilirsiniz, istedikleri sayfaya tekrar dönemedikleri için.
 
Şimdi size Breadcrumbs hakkında mutlaka bilinmesi gereken birkaç önemli noktadan bahsedeceğim:
1. Breadcrumbs Çeşitleri
Genel olarak üç çeşit Breadcrumbs vardır. (İlk çeşidi kullanmanızı öneririm çünkü sonraki iki çeşit bazı kopya içerik problemleri yaratabilir.)
a. Konum odaklı Breadcrumbs : Kullanıcıya geçerli sayfanın nerede bulunduğunu sitenin bütün yapısına uygun bir şekilde gösterir.
Breadcrumbs
b. Yön odaklı Breadcrumbs: Bu breadcrumblar hareketlidir ve genellikle arama sonuçlarına bağlıdır. Bu çeşit breadcrumblar ile bir sayfaya birden fazla yol ile ulaşılabilir. Bu da kopya içeriğe sebep olabilir.
Danışma > Hizmet > Uygulama > A Hizmeti
Danışma > Hizmet > Optimizasyon > A Hizmeti
Danışma > Hizmet > Geliştirmek/ Yükseltmek > A Hizmeti
c. Özellik odaklı Breadcrumbs: Geçerli sayfanın özelliklerini listeleyebilirsiniz.
breadcrumbs-2
2. Anahtar Kelime Optimizasyonlu Breadcrumb’lar
BreadCrumb-3
Birçok insan breadcrumb’ları anahtar kelime hedefli bağlantı metinleri oluşturmak için kullanmaktadır. Bu şekil kullanımda aşağıdaki gibi görüntü ortaya çıkmaktadır.
Ana anahtar kelime (Anasayfaya giden) > Ana anahtar kelime + kelime (kategori linki)  > Ana anahtar kelime + kelime
Örneğin:  Posterler (anasayfaya gidiyor) > Ünlü Posterleri ( kategori linki) > Angelina Jolie Posterleri
Yukarıdaki gibi kullanım hem kullanışlı olmamakla birlikte hem de doğal SEO çalışmalarıyla çakışmaktadır. Bu tarz çalışmalar sitenize zamanla zarar verebilir.
3Breadcrumbs ve Google
Arama sonuçlarının içinde breadcrumb navigasyonlarının da yer alması listenizin daha çekici ve güvenilir görünmesini sağlayarak daha fazla tıklama almanızı sağlar. Ve Google’ın da gözüne girmiş olursunuz.
Breadcrumb arkasındaki algoritma ise tamamen bir sırdır. Ama Breadcrumb’ları sayfa kaynak kodunun başına yakın bir yere yerleştirmek daha etkili olacaktır. Böylelikle Google Breadcrumb’ları kolayca farkedecektir.
4.Breadcrumb Nasıl Kullanılmalı?

  • Breadcrumb’ları kullanıcıya yardım edecek ise kullanın. Büyük çok ürünlü/sayfalı siteler için kullanılması daha doğrudur. Birincil olarak bu yapı kullanıcılar içindir; eğer SEO’ya da yardım ediyorsa bu bir ek faydadır. Sadece iyi bir sayfa içi bağlantı eklemek uğruna Breadcrumb’lar eklemeyin.
  • Geçerli sayfayı kendisiyle bağlamayın. (Breadcrumb’lardaki son adım bağlantısız olmalıdır.)
  • Ana navigasyonu breadcrumb ile değiştirmeyin. (Breadcrumb’lar internet sitenizin yapısını yatay bir biçimde görselleştirirken ana navigasyon sitenizin diğer kategorilerinin ve içerik çeşitlerinin dikey listesini gösterir)
  • Breadcrumb’ları sürekli ve uygun her yerde kullanın. (Breadcrumb’lar kullanıcının sitenizde arama yaparken güvenli hissetmesini sağlar ve kullanıcının siteyi ve yapısını daha hızlı tanımasına olanak sağlar.)
  • Breadcrumb’ları <title> etiketinde kullanmayın. (Başlığı çok uzun ve hedefsiz yapar)